- Cone Bearing
- 50 mm Inside Diameter
- 21.75 mm Cone Width
| I.D. | 50 mm |
| Bearing Type | Cone |
| Cone Width | 21.75 mm |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1.500 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 58.5 |
| Static Load Rating [Max] | 20900 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 58 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Load Center | -2.3 mm |
| Dynamic Load Rating | 17300 lbf |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359899191 |

