- Cone Bearing
- 60 mm Inside Diameter
- 33.5 mm Cone Width
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 60 mm |
| Static Load Rating [Max] | 47000 lbf |
| Dynamic Load Rating | 40500 lbf |
| Load Center | -7 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 77 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 74 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 33.5 mm |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 3.000 mm |
| Weight | 0.573 LB |
| EAN or UPC | 4547359292718 |

