- Cup Bearing
- 68 mm Outside Diameter
- 14.5 mm Cup Width
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 65 |
| Cup Width | 14.5 mm |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 62.5 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 1 mm |
| Bearing Type | Cup |
| Bearing Width | 19 mm |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359528053 |

