- Cone Bearing
- 65 mm Inside Diameter
- 23 mm Cone Width
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 65 mm |
| Factor | 1.31 |
| Cone Width | 23 mm |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1.500 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 72 |
| Static Load Rating [Max] | 28800 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 73.5 |
| Dynamic Load Rating | 18700 lbf |
| Load Center | -0.5 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Material | Through Hardened Steel |
| Bearing Type | Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 4547359528220 |

