- Cup Bearing
- 180 mm Outside Diameter
- 29 mm Cup Width
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 2 mm |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 170 |
| Bearing Type | Cup |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 173 |
| Cup Width | 29 mm |
| Bearing Width | 38 mm |
| Weight | 2.48 LB |
| EAN or UPC | 4547359528510 |

