NTN Bearing Corp.
32026XDB+20C3
CONE & CUP ASSEMBLY - 130 MM ID X 200 MM OD X 110 MM W; DOUBLE ROW; THROUGH HARDENED STEEL
Item #102212100
- Tapered Single Assembly + Spacer Bearing
- 130 mm Inside Diameter
- 200 mm Outside Diameter
- 110 mm Width
| Tolerance | Class 0 |
| Dynamic Load Rating | 122000 lbf |
| Material | Through Hardened Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Inner Ring Width | 110 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 144 |
| Bearing Type | Tapered Single Assembly + Spacer |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 142 |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| I.D. | 130 mm |
| No. of Rows | 2 |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 190 |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 192 |
| Static Load Rating [Max] | 244000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. | 200 mm |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 1.243 LB |
| EAN or UPC | 4547359528558 |
