- Cone Bearing
- 55 mm Inside Diameter
- 45.5 mm Cone Width
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 67 |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 62000 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 55 mm |
| Cone Width | 45.5 mm |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 2.500 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 48500 lbf |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 68 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Load Center | -15 mm |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359529647 |

