- Cone Bearing
- 25 mm Inside Diameter
- 22 mm Cone Width
| Cone Width | 22 mm |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1.000 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Dynamic Load Rating | 10700 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 30.5 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 12900 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 30 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | -8 mm |
| Weight | 0.573 LB |
| EAN or UPC | 4547359899221 |

