- Tapered Single Assembly Bearing
- 3 in Inside Diameter
- 4 25/32 in Outside Diameter
- 2.049 in Width
| Cup No. | 34478DB |
| O.D. | 4.78125 in |
| Dynamic Load Rating | 20600 lbf |
| Inner Ring Width | 31/32 in |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Inch |
| Tolerance | Class 2 |
| Outer Ring Width | 1.486 in |
| I.D. | 3 in |
| No. of Rows | 2 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 43500 lbf |
| Bearing Type | Tapered Single Assembly |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cone No. | 34301 |
| Factor | 1.33 |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359895179 |

