- Cone Bearing
- 4 5/16 in Inside Diameter
- 0.844 in Cone Width
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.200 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 4.61 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 0.844 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 5.24 |
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 4 5/16 in |
| Factor | 0.99 |
| Dynamic Load Rating | 24100 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 40500 lbf |
| Load Center | 0.54 in |
| Weight | 2.02 LB |
| EAN or UPC | 4547359663907 |

