- Tapered Double Outer Bearing
- 6 1/4 in Inside Diameter
- 8 7/8 in Outside Diameter
- 3 3/8 in Width
| Dynamic Load Rating | 63000 lbf |
| Fillet Radius | 0.03 in |
| Outer Ring Width | 2 3/4 in |
| I.D. | 6 1/4 in |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cone No. | 46780 |
| Inch/Metric | Inch |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Class 2 |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| O.D. | 8.875 in |
| Factor | 1.57 |
| Enclosure | Open |
| No. of Rows | 2 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Inner Ring Width | 3 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 143000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Cup No. | 46720D |
| Weight | 23.268 LB |
| EAN or UPC | 4550253056270 |

