- Tapered Double Outer Bearing
- 5 in Inside Diameter
- 7 3/16 in Outside Diameter
- 2 7/8 in Width
| Inch/Metric | Inch |
| Inner Ring Width | 1 9/16 in |
| Fillet Radius | 0.03 in |
| No. of Rows | 2 |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| O.D. | 7.1875 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cup No. | 48220D |
| Static Load Rating [Max] | 111000 lbf |
| Dynamic Load Rating | 55500 lbf |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Tolerance | Class 4 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 2 7/8 in |
| I.D. | 5 in |
| Factor | 1.97 |
| Enclosure | Open |
| Cone No. | 48290 |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4550253065876 |

