- Cone & Cup Bearing
- 50 mm Inside Diameter
- 105 mm Outside Diameter
- 37 mm Width
| Material | Case Carburized Steel |
| Inside Fillet Radius | 3 mm |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 90 |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 42500 lbf |
| Dynamic Load Rating | 31000 lbf |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Tolerance | Class N |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Inner Ring Width | 36 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Factor | 1.23 |
| Cone No. | JHM807045 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 69 |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 100 |
| I.D. | 50 mm |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Cup No. | JHM807012 |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 63 |
| Width Across Cups | 37 |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Load Center | -7.4 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 105 mm |
| No. of Rows | 1 |
| Weight | 3.351 LB |
| EAN or UPC | 4550253056317 |

