- Cone & Cup Bearing
- 2 in Inside Diameter
- 3 1/4 in Outside Diameter
- 2.038 in Width
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Cup No. | LM104911DB |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1.019 in |
| I.D. | 2 in |
| Cone No. | LM104949E |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 3.25 in |
| No. of Rows | 2 |
| Weight | 2.18 LB |
| EAN or UPC | 4550253056348 |

