- Cone & Cup Bearing
- 3 1/4 in Inside Diameter
- 5.512 in Outside Diameter
- 3 1/4 in Width
| Dynamic Load Rating | 42500 lbf |
| No. of Rows | 2 |
| Cup No. | 572D |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch |
| Inner Ring Width | 1.421 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Factor | 1.49 |
| O.D. | 5.512 in |
| Fillet Radius | 0.03 in |
| I.D. | 3 1/4 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 2 5/8 in |
| Cone No. | 580 |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Static Load Rating [Max] | 64500 lbf |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Weight | 10.09 LB |
| EAN or UPC | 4547359311792 |

