NTN Bearing Corp.
5S-HSB016CAEX1T#02
Ultra High-Speed Single Row Contact Ball Bearing
Item #104223199
- Round Bore
- Angular Contact Ball Bearing
- 80 mm Inside Diameter
- 125 mm Outside Diameter
- 44 mm Width
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 44 mm |
| Quadruple Row Width | 88 |
| Ball Material | Ceramic |
| Outer Ring Width | 44 mm |
| Dynamic Load Rating | 11800 lbf |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| I.D. | 80 mm |
| Double Row Width | 44 |
| Triple Row Width | 66 |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | ISO Class 4 |
| Contact Angle | 15° |
| O.D. | 125 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |
| Weight | 3.792 LB |
| EAN or UPC | 4550253055846 |
