- Cone Bearing
- 2 1/8 in Inside Diameter
- 2 1/16 in Cone Width
| Cone Width | 2 1/16 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 2.91 |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| I.D. | 2 1/8 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dynamic Load Rating | 56000 lbf |
| Load Center | -0.77 in |
| Static Load Rating [Max] | 7200 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Material | Case Carburized Steel |
| Factor | 2.01 |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 2.64 |
| Weight | 4.692 LB |
| EAN or UPC | 4547359571516 |

