- Cup Bearing
- 8 in Outside Diameter
- 1 13/16 in Cup Width
| Bearing Width | 1 13/16 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Width | 1 13/16 in |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 7.83 |
| Bearing Type | Cup |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 7.36 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Weight | 5.066 LB |
| EAN or UPC | 4547359584851 |

