- Tapered Double Outer Bearing
- 7 1/2 in Inside Diameter
- 10 1/2 in Outside Diameter
- 4 1/16 in Width
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Dynamic Load Rating | 86500 lbf |
| Cone No. | 67885 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Factor | 1.26 |
| O.D. | 10.5 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 3 5/16 in |
| Fillet Radius | 0.03 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 7 1/2 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 4 1/16 in |
| No. of Rows | 2 |
| Static Load Rating [Max] | 190000 lbf |
| Tolerance | Class 2 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cup No. | 67820CD |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359661095 |

