NTN Bearing Corp.
7012UCDTBT/GNP4
Single Row Angular Contact Ball Bearing - Tandem Arrangement
Item #105703149
- Round Bore
- Angular Contact Ball Bearing
- 60 mm Inside Diameter
- 95 mm Outside Diameter
- 72 mm Width
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Precision Level | ISO Class 4 |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 95 mm |
| Limiting Speed - Oil | 18150 rpm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| I.D. | 60 mm |
| Contact Angle | 15° |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Limiting Speed - Grease | 11325 rpm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| No. in Set | Quadruplex Set |
| Bearing Arrangement | Tandem |
| Weight | 1.314 LB |
| EAN or UPC | 4547359640212 |
