NTN Bearing Corp.
7018DB+4/G15P4
Single Row Angular Contact Ball Bearing - Back-to-Back Arrangement
Item #104341530
- Round Bore
- Angular Contact Ball Bearing
- 90 mm Inside Diameter
- 140 mm Outside Diameter
- 52 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Bearing Arrangement | Back-to-Back |
| Precision Level | ISO Class 4 |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 30° |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 140 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| No. in Set | Duplex Set |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Preload Level | Special |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359434149 |
