- Cone Bearing
- 2 1/8 in Inside Diameter
- 1.309 in Cone Width
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 55000 lbf |
| Factor | 0.69 |
| Enclosure | Open |
| Cone Type | Single Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Series | 78000C |
| Load Center | 0.33 in |
| I.D. | 2 1/8 in |
| Cup Width | N/A |
| Cone Width | 1.309 in |
| Dynamic Load Rating | 43000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 3.03 |
| Origin | Cones |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 3.11 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Bearing Type | Cone |
| Material | Case Carburized Steel |
| Weight | 4.06 LB |
| EAN or UPC | 4547359455533 |

