NTN Bearing Corp.
835/832
CONE & CUP; 2.75 IN ID X 6.625 IN OD X 2.219 IN W; SINGLE ROW; CASE CARBURIZED STEEL
Item #113158384
- Cone & Cup Bearing
- 2 3/4 in Inside Diameter
- 6 5/8 in Outside Diameter
- 2.219 in Width
| Tolerance | Class 4 |
| I.D. | 2 3/4 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 3.31 |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 5.87 |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Static Load Rating [Max] | 119000 lbf |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 6.1 |
| Fillet Radius | 0.13 in |
| Factor | 2 |
| Outer Ring Width | 1 5/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Enclosure | Open |
| Material | Case Carburized Steel |
| O.D. | 6.625 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone No. | 835 |
| Width Across Cups | 2 |
| Dynamic Load Rating | 84500 lbf |
| Inner Ring Width | 2.219 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 3.58 |
| No. of Rows | 1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Cup No. | 832 |
| Load Center | -0.73 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 13.864 LB |
| EAN or UPC | 4547359662726 |
