- Cone & Cup Bearing
- 8 1/4 in Inside Diameter
- 12 1/2 in Outside Diameter
- 2 1/2 in Width
| Load Center | 0.31 in |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 12.5 in |
| Outer Ring Width | 1 13/16 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Cone No. | 93825 |
| Fillet Radius | 0.13 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Inner Ring Width | 2 1/2 in |
| Inside Fillet Radius | 0.17 in |
| Tolerance | Class 2 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 9.17 |
| Static Load Rating [Max] | 288000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 8.94 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 150000 lbf |
| Factor | 1.15 |
| Width Across Cups | 2 |
| Cup No. | 93125 |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 11.81 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 11.26 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| No. of Rows | 1 |
| I.D. | 8 1/4 in |
| Weight | 37.1 LB |
| EAN or UPC | 4547359458961 |

