- Tapered Double Outer Bearing
- 8 1/4 in Inside Diameter
- 12 1/2 in Outside Diameter
- 5 3/4 in Width
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cone No. | 93825 |
| Tolerance | Class 2 |
| Inside Fillet Radius | 0.17 in |
| Outer Ring Width | 4 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 288000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Case Carburized Steel |
| No. of Rows | 2 |
| Factor | 1.15 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cup No. | 93127CDE1 |
| Dynamic Load Rating | 150000 lbf |
| Inner Ring Width | 5 3/4 in |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 8 1/4 in |
| O.D. | 12.5 in |
| Weight | 83.0 LB |
| EAN or UPC | 4550253056461 |

