- Cone Bearing
- 8 1/4 in Inside Diameter
- 2 5/8 in Cone Width
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 8 1/4 in |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 9.49 |
| Series | 96000 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Static Load Rating [Max] | 315000 lbf |
| Cone Width | 2 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 155000 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Factor | 1.02 |
| Bearing Type | Cone |
| O.D. | N/A |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| Load Center | 0.67 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 8.58 |
| Weight | 101.413 LB |
| EAN or UPC | 4547359459173 |

