- Tapered Double Outer Bearing
- 9 1/4 in Inside Diameter
- 14 in Outside Diameter
- 6.005 in Width
| Dynamic Load Rating | 248000 lbf |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Class 4 |
| Static Load Rating [Max] | 570000 lbf |
| O.D. | 14 in |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 1.37 in |
| Factor | 1.02 |
| I.D. | 9 1/4 in |
| No. of Rows | 2 |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Cup No. | 96140CDE1 |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone No. | 96925 |
| Inner Ring Width | 6.005 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Weight | 108.025 LB |
| EAN or UPC | 4547359659917 |

