- Cone Bearing
- 3 1/2 in Inside Diameter
- 1 15/16 in Cone Width
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 4.41 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Dynamic Load Rating | 83000 lbf |
| Load Center | 0.05 in |
| Cone Width | 1 15/16 in |
| Origin | Cones |
| I.D. | 3 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 116000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 4.65 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Factor | 0.95 |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 11.206 LB |
| EAN or UPC | 4547359459234 |

