- Ball Bearing Insert
- Round Bore, Inch Type
- 2 7/8 in Inside Diameter
- 5.118 in Outside Diameter
- Standard-Duty
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inner Ring Width | 2.937 in |
| Inside Ring Type | Wide |
| Enclosure | Double Sealed |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.469 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 14800 lbf |
| Outer Ring Width | 1.339 in |
| Center of Bearing from Collar End | 2.154 |
| Screw Distance | 0.343 |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Seal Type | Contact Seals |
| O.D. | 5.118 in |
| Collar O.D. | 4.016 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Basic Outer Ring | 215 |
| Overall Width | 3.622 in |
| Outer Ring | Spherical |
| Duty | Standard-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| I.D. | 2 7/8 in |
| Length Through Bore | 3.622 in |
| Material | Black Oxide |
| Fillet Radius | 0.098 in |
| Static Load Rating [Max] | 11100 lbf |
| Collar Width | 0.937 in |
| Screw Size | 3/8-24 UNF |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359593099 |

