- Cone Bearing
- 3/4 in Inside Diameter
- 0.439 in Cone Width
| Load Center | -0.06 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 0.91 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 0.94 |
| Bore Type | Round Bore |
| Factor | 1.14 |
| Material | Case Carburized Steel |
| I.D. | 3/4 in |
| Bearing Type | Cone |
| Cone Width | 0.439 in |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.040 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 2880 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 2880 lbf |
| Weight | 0.085 LB |
| EAN or UPC | 4547359463040 |

