- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 20 mm Shaft Diameter
- 113 mm Housing Length
- 39 mm Overall Width
| End Type | Open End |
| Center Of Bearing From End | 15 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 113 mm |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Dynamic Load Rating | 2880 lbf |
| Bolt Hole Size | 12 mm |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 60 mm |
| Bolt Circle Dia. | 90 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bolt Hole Spacing | 90 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1500 lbf |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Overall Width | 39 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | FL204D1 |
| Shaft Dia. | 20 mm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 11 mm |
| Series | AELFL |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 7.5 mm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bearing Insert | AEL204D1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Length Through Bore | 31 mm |
| Weight | 1.411 LB |
| EAN or UPC | 4547359460483 |

