- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 7/8 in Shaft Diameter
- 5 1/8 in Housing Length
- Cast Iron Housing
features
- Single-lip contour riding seal with trash guard
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Eccentric locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
caution
- Not recommended for applications where the direction of rotation is sometimes reversed
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Size | 3/8 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Limiting Speed | 5900 rpm |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Bearing Insert | AEL205-014D1 |
| Housing No. | FL205D1 |
| Dynamic Load Rating | 3150 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.295 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Width | 5 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Length Through Bore | 1.221 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 3.891 in, 3 29/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 1760 lbf |
| Bolt Circle Dia. | 3 57/64 in |
| Housing Height | 2 11/16 in |
| End Type | Open End |
| Series | AELFL |
| Center Of Bearing From End | 0.625 |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Max] | 225 °F, 250 °F |
| Weight | 1.742 LB |
| EAN or UPC | 4547359460490 |

