- Ball Bearing
- Pillow Block
- 25 mm Shaft Diameter
- 95 mm Bolt Hole Spacing
| Bearing Insert | AS205 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Base Width | 38 mm |
| Base Height | 4 mm |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Shaft Height | 33.3 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1760 lbf |
| Series | Asrpp |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 7.5 |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Length | 117 mm |
| Dynamic Load Rating | 3150 lbf |
| Housing Height | 66.3 mm |
| End Type | Open End |
| RPM [Max] | 5900 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing No. | PP206 |
| Bolt Hole Size | 11.5 mm |
| Bolt Hole Spacing | 95 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bearing Width | 27 mm |
| Housing Width | 38.5 mm |
| Shaft Dia. | 25 mm |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359900453 |

