- Ball Bearing
- Pillow Block
- 2 7/16 in Shaft Diameter
- 9 27/32 in Bolt Hole Spacing
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 5 5/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 11700 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| RPM [Max] | 2400 rpm |
| Groove Length | 1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Series | UCP |
| Bearing Width | 2.795 in |
| End Type | Open End |
| Cover Material | Cast Iron |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Insert | UC312-207D1 |
| Shaft Height | 3.34375 in |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 18400 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 13 in |
| Housing Height | 7 1/16 in |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Housing No. | P312D1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bolt Hole Spacing | 9 27/32 in |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 1.024 |
| Base Width | 3 11/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 23.7 LB |
| EAN or UPC | 4547359041460 |

