- Ball Bearing
- Pillow Block
- 130 mm Shaft Diameter
- 480 mm Bolt Hole Spacing
| Bolt Hole Spacing | 480 mm |
| Base Height | 75 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | UCP |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Length | 600 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| RPM [Max] | 1600 rpm |
| Bearing Width | 135 mm |
| Shaft Dia. | 130 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 225 mm |
| Dynamic Load Rating | 51500 lbf |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 54 |
| Base Width | 140 mm |
| End Type | Open End |
| Housing No. | P326D1 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | UC326D1 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Height | 180 mm |
| Static Load Rating [Max] | 48000 lbf |
| Housing Height | 375 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Metric |
| Groove Length | 55 |
| Cover Material | Cast Iron |
| Weight | 187.723 LB |
| EAN or UPC | 4547359041972 |

