- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 90 mm Shaft Diameter
- 235 mm Housing Length
- 122 mm Overall Width
| Housing No. | CM-F218D1 |
| Dynamic Load Rating | 21600 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Limiting Speed | 1700 rpm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 187 mm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | UC218D1 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 39.7 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 16100 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 23 mm |
| Flange Thickness | 24 mm |
| Housing Length | 235 mm |
| Center Of Bearing From End | 40 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Length Through Bore | 96 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Overall Width | 122 mm |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Closed End |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Series | UCF |
| Shaft Dia. | 90 mm |
| Weight | 30.082 LB |
| EAN or UPC | 4547359049886 |

