- Ball Bearing
- Pillow Block
- 65 mm Shaft Diameter
- 203 mm Bolt Hole Spacing
| RPM [Max] | 2400 rpm |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 25.4 |
| Housing No. | P213D1 |
| Dynamic Load Rating | 12900 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 9000 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Groove Length | 28 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Series | UCP |
| End Type | One Open & One Closed End Cover |
| Base Height | 27 mm |
| Bearing Insert | UC213D1 |
| Shaft Dia. | 65 mm |
| Base Width | 70 mm |
| Cover Material | Cast Iron |
| Housing Length | 265 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 155 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Width | 65.1 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Shaft Height | 76.2 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 203 mm |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Width | 120 mm |
| Weight | 16.371 LB |
| EAN or UPC | 4547359051063 |

