- Ball Bearing
- Pillow Block
- 80 mm Shaft Diameter
- 232 mm Bolt Hole Spacing
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 292 mm |
| Housing No. | P216 |
| Shaft Dia. | 80 mm |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Housing Height | 181 mm |
| Base Width | 78 mm |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 33.3 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Insert | UC216 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 11900 lbf |
| Series | UCP |
| Groove Length | 28 |
| Shaft Height | 88.9 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Width | 145 mm |
| Cover Material | Cast Iron |
| Base Height | 30 mm |
| Bearing Width | 82.6 mm |
| RPM [Max] | 2000 rpm |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | One Open & One Closed End Cover |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Dynamic Load Rating | 16300 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 232 mm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 24.758 LB |
| EAN or UPC | 4547359051179 |

