- Ball Bearing
- Pillow Block
- 80 mm Shaft Diameter
- 300 mm Bolt Hole Spacing
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | UC316D1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | P316D1 |
| Dynamic Load Rating | 27700 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 300 mm |
| Shaft Dia. | 80 mm |
| End Type | One Open & One Closed End Cover |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Length | 400 mm |
| Static Load Rating [Max] | 19400 lbf |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 34 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Metric |
| Base Width | 110 mm |
| Shaft Height | 106 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Width | 86 mm |
| Series | UCP |
| Cover Material | Cast Iron |
| Housing Height | 221 mm |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 40 mm |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Groove Length | 40 |
| Housing Width | 155 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 45.724 LB |
| EAN or UPC | 4547359051599 |

