- Tapered Double Outer Bearing
- 8 in Inside Diameter
- 16 in Outside Diameter
- 3 3/8 in Width
| Material | Case Carburized Steel |
| Inner Ring Width | 3 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outer Ring Width | 5 in |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 8 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone No. | EE114080 |
| Static Load Rating [Max] | 335000 lbf |
| No. of Rows | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cup No. | 114161D |
| O.D. | 16 in |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| Fillet Radius | 0.13 in |
| Factor | 0.75 |
| Tolerance | Class 4 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 217000 lbf |
| Weight | 235.894 LB |
| EAN or UPC | 4547359891980 |

