- Tapered Double Outer Bearing
- 14.498 in Inside Diameter
- 20.627 in Outside Diameter
- 8.505 in Width
| O.D. | 20.627 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Tolerance | Class 4 |
| Inner Ring Width | 4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 0.263 in |
| Cup No. | HM265010DG2 |
| I.D. | 14.498 in |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| Cone No. | HM265049 |
| No. of Rows | 2 |
| Weight | 313.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359901047 |

