NTN Bearing Corp.
EC-6202LLBC3
Expansion Compensating Bearing - Double Sealed (Non-Contact Rubber Seal)
Item #101108168
- Expansion Compensating Bearing
- 15 mm ID
- 35 mm OD
- 11 mm Wide
- Non-Contact Seal
| Dynamic Load Rating | 790 N |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Radial |
| Limiting Speed | 19000 rpm |
| Seal Material | Rubber |
| I.D. | 15 mm |
| Material | High Carbon Chrome |
| Bearing Type | Expansion Compensating Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater than Normal |
| Static Load Rating [Max] | 365 N |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 11.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 35 mm |
| Inner Ring Width | 11 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Weight | 0.105 LB |
| EAN or UPC | 4547359471267 |
