- Cone Bearing
- 12 1/2 in Inside Diameter
- 2 7/16 in Cone Width
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 12 1/2 in |
| Load Center | 0.3 in |
| Cone Width | 2.4375 in |
| Dynamic Load Rating | 152000 lbf |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.310 in |
| Factor | 1.59 |
| Static Load Rating [Max] | 286000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 37.479 LB |
| EAN or UPC | 4547359659849 |

