- Light-Duty 2-Bolt Flange
- 1 1/4" Shaft Size
- Setscrew Locking Collar
- 4 23/32" Bolt Hole Spacing
- Non-Expansion
features
- Single-lip seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Setscrew locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.748 in |
| Bearing Insert | F-UC206-104D1 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 5 23/32 in |
| Series | UCFM |
| Style | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Size | 7/16 |
| Housing Length | 5 23/32 in |
| Special Features | Stainless Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bolt Circle Dia. | 4 23/32 in |
| Housing Height | 5 23/32 in |
| Length Through Bore | 1.937 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 23/32 in |
| Bolt Hole Size | 25/64 in |
| Housing No. | FM206 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 1 1/32 in |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359471939 |

