- Cone & Cup Bearing
- 7 7/8 in Inside Diameter
- 15 1/8 in Outside Diameter
- 4 7/16 in Width
| No. of Rows | 1 |
| Cup No. | H247510 |
| Inner Ring Width | 4 7/16 in |
| I.D. | 7 7/8 in |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 685000 lbf |
| Outer Ring Width | 3 9/16 in |
| Factor | 1.80 |
| O.D. | 15.125 in |
| Dynamic Load Rating | 355000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 9.49 |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Width Across Cups | 4 |
| Fillet Radius | 0.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 9.09 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cone No. | H247535 |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 14.25 |
| Tolerance | Class 2 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 13.62 |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| Load Center | -1.1 in |
| Weight | 116.845 LB |
| EAN or UPC | 4547359867176 |

