- Cone Bearing
- 2 5/8 in Inside Diameter
- 1 5/8 in Cone Width
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 55500 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 3.19 |
| Load Center | -0.43 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| I.D. | 2 5/8 in |
| Cone Width | 1.625 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 74000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 3.35 |
| Factor | 1.67 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 4.162 LB |
| EAN or UPC | 4547359477641 |

