- Cone Bearing
- 4 3/8 in Inside Diameter
- 2 1/16 in Cone Width
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 91000 lbf |
| I.D. | 4 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 126000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 5.47 |
| Material | Through Hardened Steel |
| Load Center | 0.27 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 2.0625 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 5.16 |
| Weight | 12.443 LB |
| EAN or UPC | 4547359477962 |

