- Cone & Cup Bearing
- 4 3/8 in Inside Diameter
- 8 7/16 in Outside Diameter
- 2 3/16 in Width
| Cup No. | H924010 |
| Factor | 0.89 |
| Inch/Metric | Inch |
| Inner Ring Width | 2 1/16 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Width Across Cups | 2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Load Center | 0.27 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| I.D. | 4 3/8 in |
| Dynamic Load Rating | 91000 lbf |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| O.D. | 8.4375 in |
| No. of Rows | 1 |
| Fillet Radius | 0.13 in |
| Static Load Rating [Max] | 126000 lbf |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Tolerance | Class 4 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 5.47 |
| Outer Ring Width | 1.169 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 5.16 |
| Enclosure | Open |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 7.32 |
| Cone No. | H924045 |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 8.07 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359668537 |

