- Cone Bearing
- 4 1/4 in Inside Diameter
- 2 5/8 in Cone Width
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 4 1/4 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cone Width | 2 5/8 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 4.96 |
| Factor | 1.84 |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Load Center | -0.74 in |
| Static Load Rating [Max] | 199000 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.310 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dynamic Load Rating | 136000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 5.47 |
| Weight | 17.02 LB |
| EAN or UPC | 4547359887457 |

