- Cone Bearing
- 4 1/2 in Inside Diameter
- 2 5/8 in Cone Width
| Dynamic Load Rating | 136000 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | -0.74 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 5.16 |
| I.D. | 4 1/2 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 2 5/8 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 5.63 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 199000 lbf |
| Factor | 1.84 |
| Weight | 16.156 LB |
| EAN or UPC | 4547359070309 |

